اشتراک

* آخرین اخبار و به روزرسانی ها را در مورد افراد مشهور مورد علاقه خود دریافت خواهید کرد!

اخبار ترند

وب سایت موبایل اول با دامنه Ir-Tci.org به دامنه MobileAval.ir منتقل شده است.

پست وبلاگ

لو رفتن اطلاعات مشترکین رایتل [بیانیه این اپراتور در رابطه با این درز اطلاعاتی]
اخبار اپراتور

لو رفتن اطلاعات مشترکین رایتل [بیانیه این اپراتور در رابطه با این درز اطلاعاتی] 

مثل اینکه لو رفتن اطلاعات کاربران ایرانی هیچ نقطه پایانی ندارد و هر روز خبری جدید در این‌باره به گوش می‌رسد، این‌بار نوبت به ۵/۵ میلیون مشترک رایتل رسیده که اطلاعات آن‌ها به قیمت ۱۰۰۰ دلار به‌فروش گذاشته شده. (لو رفتن اطلاعات مشترکین رایتل توسط کارشناسان مرکز ماهر تایید شده است)

همچنین معاون وزیر ارتباطات با ذکر اینکه این اطلاعات مربوط به ۴ سال پیش بوده، لو رفتن اطلاعات مشترکین رایتل را تایید کرده است. نکته‌ی مهم اینکه هنوز رایتل هیچ واکنشی در این‌باره نشان نداده است.

لو رفتن اطلاعات مشترکین رایتل

طبق اظهارات هکرها، ابتدا پیشنهاد فروش این اطلاعات به خود رایتل به مبلغ ۵ بیت‌کوین داده شده تا از افشای آن جلوگیری شود، اما مسئولین رایتل هیچ واکنشی نشان‌ نداده‌اند و در پی این اقدام، اطلاعات به صورت عمومی به فروش گذاشته شده است. همچین هکر یا هکرها اعلام کرده‌اند که این اطلاعات کاملا به روز بوده و مربوط به آپریل ۲۰۲۰ یعنی فروردین و اردیبهشت ۹۹ است.

وزیر ارتباطات نیز در بیانیه‌ای لو رفتن اطلاعات ۵/۵ میلیون کاربر اپراتور رایتل را تایید کرده‌ است.

حسین فلاح جوشقانی نیز این نشت اطالاعاتی را تایید کرده، او در توییتر خود اعلام کرد:

مجتبی رضاخواه، نماینده مجلس نیز به این اتفاق واکنش نشان داد و در توییتر خود نوشت:

اما با همه این توضیحات، این‌بار تقصیر به گردن کیست؟

طبق اعلام مرکز ماهر، مطابق با بند ۵-۱ نظام ملی مقابله با حوادث فضای مجازی کشور، مسئولیت پیشگیری و مقابله با حوادث فضای مجازی هر دستگاه، بر عهده بالاترین مقام آن دستگاه خواهد بود. با توجه به این بند، به نظر می‌رسد انگشت اتهام به سوی مدیرعامل رایتل باشد.

باید منتظر بود و دید، از سوی رگولاتوری چه برخوردی با رایتل خواهد شد.

امروز و پس درج خبر لو رفتن اطلاعات مشترکین رایتل، همه منتظر واکنش این اپراتور بودند، تا اینکه بالاخره در ساعت ۲۲ بیانیه روابط عمومی رایتل به شرح زیر منتشر شد:

«مشترکین رایتل بزرگترین سرمایه ما هستند و همچنین حفظ محرمانگی و حریم خصوصی مشترکین از اصول اولیه و قطعی رایتل است و اخبار منتشره درخصوص درخواست فرد باجگیر از رایتل کذب محض است.

در تاریخ ۱۲ خرداد ماه سال جاری این اپراتور از طریق رسانه‌ها در جریان ادعای فردی مبنی بر در اختیار داشتن اطلاعات ۵.۵ میلیون از مشترکین خود شد.

فرد مذکور  مدعی شد از رایتل خواستار ۵ بیت کوین شده تا از انتشار دیتا خودداری کرده و آن را در اختیار رایتل قرار دهد، و پس از ممانعت رایتل از پرداخت، برای فروش دیتا از طریق اینترنت به مبلغ یک هزار دلار اقدام کرده است که رایتل این مذاکره و درخواست را قویا تکذیب می‌کند.

این اپراتور اعلام می‌دارد تاکنون هیچ مستندی به جز ۹ رکورد منتشر شده مبنی بر دزدیده شدن اطلاعات ۵.۵ میلیون مشترک این اپراتور به دست نیامده است که نتیجه بررسی این ۹ رکورد نشان می‌دهد ۶ رکورد بسیار قدیمی بوده (سال ۹۴ و پیش از آن)  و عملا این مشترکین دیگر در شبکه رایتل فعال نیستند.

از تعداد دیتای اعلامی سه رکورد فعال است که نشان می‌دهد اطلاعات مورد بحث بسیار قدیمی است.

در بررسی‌های صورت گرفته مشخص شده است احتمال سرقت اطلاعات برخط این اپراتور وجود ندارد و رایتل از پروتکل‌های افتا و ماهر استفاده می‌کند و این پروتکل‌ها در حال حاضر تشدید شده است.

حدس اصلی رایتل در خصوص نشر اطلاعات توسط منشا انسانی است که در سال ۹۴ و پیش از آن رخ داده است.

در این راستا از رسانه‌ها درخواست داریم تا روشن شدن موضوع از هرگونه شایعه پراکنی خودداری کرده و اخبار را از طریق درگاه‌های رایتل پیگیری کنند.

با توجه به رسالت شرکت خدمات ارتباطی رایتل به منظور رعایت حقوق مشترکین و اخلاق‌مداری اقدامات لازم قضایی جهت برخورد با عاملین این موضوع با جدیت دنبال می‌شود.

به منظور جبران خسارت آن دسته از مشترکین گرامی که احتمال می‌رود، اطلاعات آنان منتشر شود، تمهیداتی در نظر گرفته شده‌است که متعاقبا از طریق کانال‌های رسمی اعلام می‌گردد.»

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید.
رمز عبور جدید به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

بازگشت به فرم ورود

بستن