اشتراک

* آخرین اخبار و به روزرسانی ها را در مورد افراد مشهور مورد علاقه خود دریافت خواهید کرد!

اخبار ترند

استفاده از وب سایت، به منزله موافقت شما با استفاده وب سایت از کوکی ها می باشد.

پست وبلاگ

فالکون ۹ دسته هفتم ماهواره‌های استارلینک شرکت اسپیس ایکس را  به مدار زمین برد
اخبار تکنولوژی

فالکون ۹ دسته هفتم ماهواره‌های استارلینک شرکت اسپیس ایکس را به مدار زمین برد 

فالکون ۹ راکت پرتاب مداری با برد متوسط و فرآیند دو مرحله‌ای و چندبار مصرف است که به دست مهندسین شرکت اسپیس ایکس طراحی و ساخته شده است. نیروی محرکه این راکت را موتورهایی به نام مرلین با سوخت اکسیژن مایع و نوعی نفت سفید تامین می‌کنند. این راکت توانایی حمل حدود ۲۳۰۰۰ کیلوگرم محموله را به مدار زمین دارد و با هزینه پرتاب ۶۲ میلیون دلار و بیش از ۸۰ پرتاب موفق، یکی از مقرون به‌صرفه‌ترین و مطمئن‌ترین راکت‌های پرتاب مداری به حساب می‌آید.

و اما شب گذشته، در ساعت ۱۲ نیمه‌شب به وقت تهران، اسپیس ایکس در ماموریت جدید فالکون ۹، یک دسته ۶۰تایی از ماهواره‌های استارلینک را از سکوی پرتاب 39A در مرکز فضایی ناسا پرتاب کرد و با این کار فالکون ۹ با ۸۴ پرواز، تبدیل به کارکشته‌ترین راکت آمریکایی شد.

راکت فالکون ۹ با ظاهری دوده گرفته از ۳ پرتاب قبلی خود، دیشب دوباره در جایگاه پرتاب حاضر شد تا رویای اپیس ایکس و ایلان ماسک را به واقعیت نزدیک‌تر کند. این راکت کارکشته، اولین پرتاب خود را با حمل کپسول کرو دراگون در ماموریت دمو ۱ تجربه کرد و پس از آن با حمل ماهواره‌های دیدبان زمین برای دومین‌بار به فضا پرتاب شد، پرتاب سوم او برای به ثمر رساندن چهارمین ماموریت استارلینک بود که در ابتدای سال جاری میلادی با موفقیت به انجام رسید و در پرتاب اخیر نیز این راکت توانست به خوبی ماموریت خود را انجام دهد و لورن لیون، یکی از مهندسان اسپیس ایکس، چهارمین فرود موفق بوستر فالکون ۹ را تایید کرد.

همان‌طور که می‌دانید، در پروژه پرتاب قبلی اسپیس ایکس، یکی از ۹ موتور مرحله اول فالکون ۹ زودتر از بقیه خاموش شد. پس از تحقیقات فراوان، مهندسان اسپیس ایکس فهمیدند که مقادیر کمی از ماده تمیز‌کننده که در قسمتی از سیستم باقی مانده بود باعث این اتفاق شده است.

با پرتاب موفق اسپیس ایکس در شب گذشته، هفتمین ماموریت عملیاتی استارلینک بود و تعداد ماهواره‌های پرتاب شد برای دسترسی به اینترنت ماهواره‌ای را به ۴۲۲ عدد رساند.

ایلان ماسک، بنیان‌گذار و مدیرعامل اسپیس ایکس قبلا اعلام کرده بود که برای ارائه پوشش حداقلی اینترنت ماهواره‌ای نیاز به ۴۰۰ عدد ماهواره در مدار زمین است. از این رو ظاهرا امکان ارائه این پوشش فراهم است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید.
رمز عبور جدید به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

بازگشت به فرم ورود

بستن