جدیدترین سیستم عامل گوگل با نام اندروید O طی هفته های آینده عرضه خواهد شد. اندروید O، هشتمین نسل از سیستم‌عامل اندروید محسوب می‌شود و به جای یک تحول بزرگ، شامل یک به‌روزرسانی مهم در بهبود عملکرد، قابلیت‌ها و طراحی ‌این سیستم‌عامل به حساب می‌آید. در موبایل اول 11 ویژگی این سیستم عامل را بررسی می کنیم:

 

1. نمایش درصد عمر باتری در نوار وضعیت اندروید

 

 

وضعیت باطری اندروید o

 

گوگل قابلیت افزودن درصد عمر باتری را به نوار وضعیت نسخه‌ی خالص اندروید، در گذشته از قلم انداخته بود. اکنون به‌ نظر می‌رسد این امکان در اندروید O فراهم شده است.

 

2. افزایش سرعت بوت گوشی و بهینه شدن عملکرد کلی اپ‌ها و عمر باتری

 

سرعت بوت اندروید o

 

3. نمایش اعلان‌ روی آیکون اپلیکیشن‌ها

 

اعلان روی برنامه اندروید o

 

علامت اعلان‌ روی آیکون اپلیکیشن‌ها نمایانگر خواهد شد و اعلان‌های دریافتی از آن اپلیکیشن را نشان خواهد داد. در اندروید O، می‌توانید با فشردن و نگاه داشتن آیکون اپلیکیشن، اعلان‌های خود را مشاهده کنید.

 

4. یکپارچگی بیشتر تنظیمات

 

تنظیمات اندروید o

 

اکنون اپلیکیشن تنظیمات، سازماندهی بهتری پیدا کرده است و به‌هم‌ریختگی کمتری در آن مشاهده می‌شود و بسیاری از تنظیمات در طبقه‌بندی مناسب‌تری قرار گرفته‌اند.

 

5. قابلیت تصویر در تصویر

 

تصویر در تصویر اندروید o

 

ویژگی تصویر در تصویر به شما امکان می‌دهد زمانی که مشغول انجام کاری در گوشی خود هستید، اقدام به تماشای ویدئو کنید یا یک تماس تصویری برقرار سازید. جعبه‌ی پخش ویدئو یک پنجره‌ی کوچک خواهد بود که بدون ایجاد اختلال، روی پس‌زمینه‌ی کار شما نمایان خواهد شد.

 

6. غیر فعال کردن اعلان‌های یک اپلیکیشن خاص

 

اعلان یک برنامه اندروید o

 

در اندروید O می‌توانید اعلان‌ها را برای اپلیکیشن‌های به‌خصوصی غیر فعال کنید. این یک قابلیت بسیار کاربردی برای زمانی است که اعلان‌های فراوانی از یک اپلیکیشن به‌خصوص دریافت می‌کنید و قصد دارید بدون استفاده از گزینه‌ی Do Not Disturb، آن را غیر فعال کنید. در این حالت بدون از دست دادن اعلان‌های دیگر اپلیکیشن‌ها، می‌توانید تنها اعلان‌های یک اپلیکیشن را غیر فعال کنید.

 

7. انتخاب کامل اسامی

 

انتخاب اسامی اندروید o

 

انتخابگر هوشمند متن جدید، انتخاب کامل اسامی را آسان‌تر کرده است. با انتخاب هر بخشی از نام مورد نظر، می‌توانید تمام بخش‌های آن اعم از نام کوچک یا نام خانوادگی را نیز انتخاب کنید. در حال حاضر، کاربران اندروید برای انتخاب کامل یک اسم، ناگزیر به فشردن و کشیدن نشانگر کوچک هستند.

 

8. نمایش میانبر برای شماره تلفن‌ها یا آدرس‌ها

 

میانبر شماره و آدرس اندروید o

 

ابزار انتخابگر متن هوشمند به شما امکان می‌دهد تا به‌سرعت یک شماره تلفن یا آدرس را انتخاب کنید. سپس میانبری به مرتبط‌ترین اپلیکیشن، در کنار آن نمایان خواهد شد. اگر انگشت خود را روی یک آدرس فشار دهید و نگه دارید، یک پاپ‌آپ کوچک اپلیکیشن نقشه‌ها را پیشنهاد می‌دهد.

 

9. Goolge Play Protect

 

امنیت نصب برنامه ها اندروید o

 

قابلیت جدید Google Play Protect، با اسکن اپلیکیشن‌های شما، اطمینان حاصل می‌کند که هیچ کدام از آن‌ها حاوی مشکلات یا نقایص امنیتی نیستند و امکان آسیب‌ رساندن به دستگاه، امنیت و حریم خصوصی شما را نخواهند داشت.

 

10. جاگذاری خودکار اطلاعات حساب کاربری

 

auto fill اندروید o

 

در اندروید O، قادر خواهید بود اطلاعات کاربری خود برای وارد شدن به اپلیکیشن‌ها یا سرویس‌های اینترنتی را بدون تایپ کردن آن‌ها و با استفاده از قابلیت جاگذاری خودکار گوگل وارد کنید. این قابلیت از اطلاعات ذخیره‌شده در مرورگر کروم استفاده می‌کند و زمانی که از چندین کلمه‌ی عبور برای سایت‌ها یا سرویس‌های مختلف استفاده می‌کنید، بسیار کاربردی خواهد بود.

 

11. Treble

 

اندروید O، ظاهرا با استفاده از قابلیتی به نام Treble، به گوشی‌های غیر گوگلی نظیر سامسونگ یا ال‌جی امکان دریافت سریع‌تر به‌روزرسانی‌ها را خواهد داد.

این موضوع، یکی از مشکلات اصلی اندروید در گوشی‌های شخص ثالث محسوب می‌شود. در حال حاضر تنها برخی از این گوشی‌ها، آن هم ماه‌ها پس از انتشار نسخه‌ی اصلی اندروید، موفق به دریافت آن می‌شوند. تا تاریخ هشتم آگوست، تنها ۱۳.۵ درصد از دستگاه‌های اندرویدی از نسل فعلی اندروید، موسوم به نوقا بهره می‌بردند و از بین آن‌ها، تنها ۱.۲ درصد آخرین نسخه‌ی اندروید ۷.۱ را اجرا می‌کردند.

گوگل سال‌ها است که مدعی تلاش برای برطرف کردن این مشکل است. اما همان‌طور که ارقام نشان می‌دهند، تاکنون موفقیتی حاصل نشده است؛ اما احتمال می‌رود که اندروید O و قابلیت Treble سرانجام موفق به تغییر این وضعیت شوند.