کرش‌کردن گوشی با تغییر والپیپر خبر تازه‌ای نیست، ماه گذشته، خبرگزاری اندروید پلیس اعلام کرد که گوشی‌های پیکسلی که برنامه Google Wallpapers را دارند، با تغییر والپیپر کرش می‌کنند. این خبر به دلیل کم بودن کاربران گوشی‌های هوشمند پیکسل مخصوصا در کشور ما، سر و صدای زیادی ایجاد نکرد، تا اینکه صبح امروز خبری مهم در فضای مجازی پیچید:

انتخاب تصویری خاص به عنوان والپیپر باعث کرش‌کردن گوشی‌های اندروید می‌شود.

سوالی که بیشتر کاربران می‌پرسیدند این بود که کرش‌کردن گوشی با تغییر والپیپر چگونه ممکن است؟ و یک تصویر چگونه می‌تواند باعث این اتفاق شود؟

در چند ساعت گذشته افراد زیادی حتی از روی کنجکاوی این موضوع را امتحان کردند و شاهد کرش‌کردن گوشی خود بودند، چیزی که این افراد نمی‌دانستند این بود که این‌کار باعث ریست شدن گوشی در فواصل زمانی بسیار کوتاه می‌شود به طوری که فرصت تعویض والپیپر را به کاربر نمی‌دهد. آن‌هایی که سرعت‌عمل بالایی داشتند، والپیپر خود را تعویض کردند اما بیشتر کاربران مجبور به هارد‌ریست کردن گوشی شدند و بسیاری از اطلاعات خود را از دست دادند.

اکانت توییتر ‌IceUniverse اولین بار به این موضوع اشاره کرد. IceUniverse یکی از افشاگران نام‌آشنا در دنیای تکنولوژی و دشمن سرسخت سامسونگ است. این اکانت توانسته تا‌کنون تعداد زیادی از محصولات رونمایی نشده سامسونگ را فاش کند.

طبق گزارش کاربران تاکنون تعداد بسیار زیادی از گوشی‌های سامسونگ و گوگل با این مشکل مواجه شده‌اند. همچنین چندین مدل از برندهای شیائومی، نوکیا و وان‌پلاس نیز این مشکل را داشته‌اند، بر اساس آمار گوشی‌های هوآوی کمتر از سایر برند‌ها تحت تاثیر این باگ قرارگرفته‌اند.

با این‌که این مشکل جدیدی نیست و نمونه‌های مشابه در سال‌های گذشته گزارش شده است، اما این‌بار این باگ در سطحی گسترده‌تر و برای گوشی‌هایی که از اندروید ۱۰ بهره‌ می‌برند اتفاق افتاده است.