اشتراک

* آخرین اخبار و به روزرسانی ها را در مورد افراد مشهور مورد علاقه خود دریافت خواهید کرد!

اخبار ترند

استفاده از وب سایت، به منزله موافقت شما با استفاده وب سایت از کوکی ها می باشد.

پست وبلاگ

معرفی بازی Monument Valley؛ شاهکاری الهام گرفته از آثار موریس اشر
بازی iOS

معرفی بازی Monument Valley؛ شاهکاری الهام گرفته از آثار موریس اشر 

اگر چند سال به عقب برگشته و نگاهی به بازی‌های گوشی بیندازید، خواهید دید که تقریبا قبل از تولد اندروید و ios بازی‌های موبایل هیچ جایی بین بازی‌ها نداشتند؛ اما خوشبختانه امروز اینطور نیست، بازی‌های موبایل نیز دست کمی از بازی‌های کامپیوتری و کنسول‌های بازی نداشته و برای کاربران از جذابیت بالایی برخوردارند. برای نمونه بازی مومنت والی (Monument Valley)، بازی بی‌نظیری که علاوه‌بر جلوه‌های سمعی و بصری فوق‌العاده، بسیار جذاب و سرگرم کننده است. اگر اهل بازی با موبایل هستید پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مطللب همراه ما باشید تا با یکی از بهترین بازی‌های سبک معمایی موبایل آشنا شوید.

مقدمه‌ای بر بازی Monument Valley

بازی Monument Valley یا دره آثار یا به تعبیر دیگری دره یادبود، یک اثر فوق‌العاده در دسته بازی‌های معمایی است که از تابلوهای عجیب، متفاوت و بی‌پایان موریس اشر در طراحی آن الهام گرفته شده است. این بازی ساخت استدیوی بازی‌سازی یوزتو (ustwo) است و جز بازی پولی و البته پرطرفدار اپل استور و گوگل پلی استور به‌شمار می‌رود. قیمت این بازی در هر دو فروشگاه گوگل و اپل برابر 3.99 دلار است. این بازی  بیش از یک میلیون بار توسط کاربران دانلود شده و توانسته است امتیاز 4.8 از 5 را در پلی استور و 4.6 از 5 را در اپل استور از کاربران دریافت کند.

بازی دره آثار جز آن دسته از بازی‌هایی است که نمی‌توان در باره آن زیاد گفت، چرا که این اثر بیشتر به یک مفهوم انتزاعی شبیه است تا یک مفهوم عینی، ازاین‌رو هر قدر هم که درباره آن بگوییم حق بازی را ادا نکرده و ممکن است از ارزش آن نیز کم کنیم. بازی دره آثار را باید خودتان به شخصه تجربه کنید تا به عمق بازی و قدرت سازنده آن پی ببرید.

وقتی برای اولین‌بار بازی را تجربه می‌کنید سادگی بازی بیشتر از هر چیزی به‌چشم می‌خورد؛ البته این سادگی به معنای ضعیف بودن بازی نیست، بلکه هنرمندی سازنده را نشان می‌دهد که اثری پیچیده را در کمال سادگی به‌تصویر کشیده است. مرحله اول بازی بیشتر برای معرفی بازی است، اما از مرحله دوم به چالش‌های شما شروع می‌شود. طبق روالی که تقریبا همه بازی‌ها دارند، هر چه‌قدر مراحل بیشتری را پشت‌ سر بگذارید، بازی سخت‌تر شده و چالش‌های شما بیشتر می‌شود. نکته جالبی که این درباره وجود دارد این است که در بازی Monument Valley مراحل هر قدر سخت می‌شوند، سختی آن‌ها به‌اندازه‌ای نیست که روبه اعصاب خوردی و خستگی شما برود.

درواقع در عین حال که بازی با کوله‌باری از تضادهای منطقی، رابطه‌های هندسی غیرممکن، طراحی‌های به‌هم ریخته و خطای دید آمیخته شده است، عبور از مراحل آن تنها با صرف کمی وقت و دقت امکان‌پذیر می‌شود. همین موضوع باعث شده تا تقریبا در هیچ مرحله‌ای از بازی با خود نگویید “بس است، خسته شدم، مخم شروع به سوت کشیدن کرد!!!” و بعد از آن بلافاصله بازی را بسته و از آن خارج شوید.

Monument Valley

تقریبا تا اینجا با بازی مومنت والی آشنا شده و در جریان آن قرار گرفته‌اید. بنابراین بهتر است به سراغ بخش بعدی یعنی داستان بازی برویم.

داستان بازی Monument Valley

داستان بازی، روایت دختر بچه‌ای به نام ایدا است که باید برای رسیدن به اهدافش، از پیچیدگی‌های به‌ظاهر ساده بازی عبور کند. هر مرحله از بازی از یک یا چند ساختمان هندسی تودرتو خوش رنگ و لعاب و بعضا رنگارنگ و دارای خطای دید تشکیل شده است. وظیفه شما این است که دختر کوچوی داستان را از راه‌های موجود تا رسیدن به هدفش که با یک چندضلعی مشخص شده است هدایت کنید. البته در برخی مراحل رسیدن به هدف کمی سخت‌تر شده و مسیر شما طولانی‌تر می‌شود. بازی از 10 مرحله اصلی تکشیل شده و یک مرحلی فرعی نیز دارد که برای دسترسی به آن باید آیکون مربعی شکل وسطی در بالای صفحه را لمس کرده و سومین گزینه را انتخاب کنید.

در هر مرحله قسمت‌هایی از ساختمان متحرک هستند که با کمک اهرم‌های موجود در بازی تغییر حالت می‌دهند؛ از طرفی در برخی مراحل موانعی نیز بر سر راه شما قرار دارند؛ انسان‌های کلاغ گونه‌ای که نقش مانع را بازی کرده و سد راه شما می‌شوند اما هیچ خطری از جانب آن‌ها شما را تهدید نخواهد کرد. در واقع داستان بازی به‌گونه‌ای طراحی شده که هیچ خشونتی در آن نیست و فقط هدف عبور از راه‌های به ظاهر ساده بازی و در نهایت حل معمای آن مرحله از بازی است.

دره آثار فراتر از یک بازی ساده موبایل

بگذارید قبل از اینکه درباره گرافیک و صداپردازی بازی برای شما بگوییم، تا از داستان بازی دور نشده‌ایم، به جنبه‌ای دیگر از بازی بپردازیم. اگر نگاهی عمیق‌تر به بازی داشته باشید به‌راحتی می‌توانید متوجه شوید که در بازی Monument Valley بیش‌از آن ‌که هدف سرگرمی شما باشد، انتقال پیام‌های بزرگی است که در دل بازی نهفته است.

اولین و شاید پیش پا افتاده‌ترین این پیام‌ها، مسئله در حرکت و در تلاش بودن برای رسیدن به هدف است، نه ماندن و محو زیبایی‌های مرموز بازی شدن! که در اینصورت از رسیدن به هدف جا مانده و در دام تکرار خواهید افتاد. علاوه‌براین اگر کمی در بازی عمیق‌تر شوید، انسان‌های سیاه بازی که صدای کلاغ از خود در می‌آورند نظرتان را جلب می‌کنند؛ انسان‌هایی که گویی ارزش‌های مهمی را فراموش کرده و همین نادانی‌شان آن‌ها را به چنین وضعیت دردناکی دچار کرده است.

شاید هم این انسان‌های سیاه نماد آدم‌هایی هستند که خودخواهی آن‌ها سبب جنگ و جدل بین یک خانواده و نهایت فروپاشی آن خانواده شده یا در مقیاس بزرگ‌تر جنگ و جدل بین ملت‌ها شده‌اند؛ از همه مهم‌تر اینکه این انسان‌ها در نهایت انسان‌های خار زمانه خود شده و به زوال کشیده خواهند شد.

در مقابل انسان‌ها سیاه و کلاغ مانند بازی، ایدا است که نظر شما را به خود جلب می‌کند؛ ایدا نماد انسانی هوشیار و معصوم است که کلاه دانشش را بر سر گذاشته، از مراحل سخت و پیچیده بازی عبور می‌کند و در پایان هر مرحله با چیزهایی که از کلاه خود بیرون می‌آورد انسان‌ها را به رستگاری می‌رساند.

شاید سازندگان بازی Monument Valley بیشتر از اینکه به این بازی به‌چشم یک بازی نگاه کنند، سعی در این داشته‌اند که به مخاطبین خود بگویند در میان موج سختی‌ها، دردها، ناملایمی‌ها، کج فهمی‌ها و پیچیدگی‌های زندگی امروز که در قالب ساختمان‌های تو در تو در این بازی به‌تصویر کشیده شده‌اند، گم نشده و نقاط سفیدی که در زندگی‌تان وجود دارد را به خورشیدی تابنده تبدیل کنید؛ به‌شکلی که نور آن بر ظلمت‌ها بتابد.

شاید نگاه ما به این بازی از نظر پیام‌هایی اخلاقی که می‌تواند دربر داشته باشد کمی افراطی باشد، اما شاید اگر قصد سازندگان بازی نیز جز این بود، اینگونه به فکر فرو نمی‌رفتیم! کسی چه می‌‎داند، نظر شما چیست؟

گرافیک بازی و صداپردازی

بازی از نظر گرافیکی به‌واقع بی‌نظیر است، از المان‌های بازی گرفته تا صفحه ورود، تنظیمات و حتی نوشته‌های بازی همگی با حال و هوای بازی هماهنگ هستند.

بعد از گرافیک نوبت به صداپردازی می‌رسد. در همان بدو ورود موسیقی متن عالی است. موسیقی متن مراحل بازی هم که بی‌نظیر است و در هر مرحله با یک موسیقی متن فوق‌العاده و آرام روبه‌رو خواهید بود. از طرفی سازنده بازی سعی کرده است برای هر حرکت از بازی، یک صدای مجزا درنظر بگیرد به‌طوری‌که؛ هر حرکتی که در بازی انجام می‌دهید صدای متفاوتی از حرکات دیگر دارد.

در مجموع بازی از نظر گرافیکی و صداپردازی شایسته قرارگیری در جایگاهی عالی بین بازی‌های هم‌رده خود است.

مشخصات مورد نیاز برای اجرای بازی

آنچه در مورد بازی لازم بود گفته شود تا اینجا برای شما گفتیم، حال نوبت به معرفی مشخصات مورد نیاز برای اجرای بازی می‌رسد؛ برای اجرای بازی تقریبا به سخت‌افزار چندان قدرتمندی نیاز ندارید؛ اما باید در نظر داشته باشید که هر چه سخت‌افزار گوشی شما بهتر باشد بازی روان‌تر و بهتر اجرا خواهد شد. البته پیشنهاد ما این است که این بازی را روی گوشی با حداقل رم 2 گیگابایت و سی‌پی‌یو 4 هسته‌ای اجرا کنید.

بعد از موضوع سخت‌افزار نوبت به نرم‌افزار مورد نیاز برای اجرای بازی می‌رسد. بازی Monument Valley در سیستم عامل اندروید روی 4.1 و بالاتر اجرا شده در سیستم عامل ios روی نسخه 9 و بالاتر اجرا می‌شود.

تقریبا می‌توان گفت اگر از نظر سخت‌افزاری گوشی شما توان کافی را داشته باشد، از نظر نرم‌افزاری با مشکلی چندانی روبه‌رو نخواهید بود.

جمع‌بندی و سخن پایانی

گرافیک بی‌نظیر، صداپردازی فوق‌العاده و مراحل فوق‌العاده و جذاب بازی Monument Valley همگی دلایل خوبی هستند که برای یکبار هم که شده این بازی را تجربه کنید. درست است که خرید بازی برای ایرانی‌ها کمی گران تمام می‌شود، اما مطمئن باشید خرید و تجربه این بازی شما را پشیمان نخواهد کرد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟

نمایش

رمز عبور خود را فراموش کرده اید؟ لطفا شماره موبایل یا ایمیل خود را وارد کنید.
رمز عبور جدید به ایمیل شما ارسال خواهد شد.

بازگشت به فرم ورود

بستن